Jarnesjö's twitter birdie
Anmälde mig precis till föreläsning med Urban Gattzén - "Chanser får man inte, det tar man!"
3 timmar sedan @ Twitter

KalmarCamp 2009

Nu är det mesta spikat inför KalmarCamp 2009. Det kommer att hållas i Högskolan i Kalmars lokaler på Kalmar Nyckel, före detta Teleskolan, och kommer att starta lördagen 28 mars kl. 10 och avslutas på söndagen kl. 19. Tanken med årets KalmarCamp är att man ska ha en möjlighet till sovpaus under natten för att fräscha upp tankeverksamheten för dem som önskas. Detta är en av sakerna som man lärde sig förra året då det började bli riktigt segt med motivation och problemlösningar när småtimmarna gjorde sig påminda.

I årets upplaga så kommer det även att finnas kortare föreläsningar från intressenta personer i branshen och dess närliggande område. Detta för en möjlighet att breaka och göra något annat och samla tankarna, men även för att bredda kunskap i olika område och ge inspiration. Det kommer inte att vara några längre föreläsningar utan mer runt 15 – 30 min långa för att inte ska kännas allt för stressande att bryta från sitt utvecklande och naturligtvis så kommer detta att ske i en annan lokal så det inte stör dem som väljer att inte delta. Dessa föreläsningar är även öppna för allmänheten. Så är du intresserad att delta så är det bara att ta kontakt med på KalmarCamps hemsida.

Andra roliga förändringar i året från förra året är att det har uppmärksamats mycket utifrån och KalmarCamp har fått sponsorer och samarbetspartners.

Samarbetspartners:

Högskolan i Kalmar – Institutionen för kommunikation och design
Det är den största samarbetspartnern som kommer hjälpa till med lokaler och uppkoppling för alla deltagare.

Drivhuset i Kalmar
Johan Roth på Drivhuset i Kalmar kommer att närvara stunder och kommer att fungera som ett bollplank för dem som har funderingar på att förverkliga sina idéer och vill starta eget.
Drivhuset hjälper alltså nystartade företagare eller personer att starta företag och hjälper till med kostnadsfri rådgivning och ger en den skjutsen man behöver på vägen.

Jag har själv varit i kontakt med Drivhuset när jag startade upp mitt företag WebReady Solutions och måste säga att jag är väldigt nöjd med det dem hjälpte mig med.

Sponsorer:

Mr Gizmo
Mr Gizmo är en webbutik där du hittar mycket roliga prylar och gadgets. Dem har även tillbehör och liknande till mobiltelefoner och liknande. Vad Mr Gizmo kommer att sponsra hålls hemligt för tillfället, men dem lovar att det kommer att bli uppskattat.

Oderland
Webbhotellet Oderland går in och sponsrar med webbhotell-konton till alla deltagare så att alla snabbt och enkelt ska kunna komma igång med sin utvecklade idéer. Dem kommer även att sälja domäner till ett rabatterat pris.

Jag kör själv på Oderland då jag köpte mig ett Återförsäljar Resllerkonto som jag använder i mitt företag och för privat bruk som jag är mycket nöjd med. Dem använder sig av kontrollpanelen Cpanel för konton och sedan som återförsäljare använder man sig av WHM (WebHostManager) vilket är riktigt trevligt att jobba med.

Andra förändring som har skett med KalmarCamp är att dem har köpt www.kalmarcamp.se och även lanserat ett ny logga.
KalmarCamp

Än så länge finns det några få platser kvar. Är du sugen? Vad väntar du på?

Relaterade poster:

  1. KalmarCamp har startat
  2. KalmarCamp är över & ogillar.se på gång
  3. KalmarCamp går in på dag 2

3 kommentarer

3 kommentarer till “KalmarCamp 2009

  1. Johan Leitet skriver:
    16 mars 2009 18:12

    Varför blanda in BBS i detta ;) IKD ska det vara i Högskolans lokaler på Kalmar Nyckel, före detta Teleskolan för de som är gamla i gemet.

    Svara

    Nicklas Jarnesjö svarar:
    16 mars 2009 21:23

    My bad! Det är jag som rörde ihop det där, men det ska vara fixat nu :)

    Svara

  2. KalmarCamp 2009 nalkas | Andreas Eriksson - Baronen skriver:
    16 mars 2009 23:29

    [...] mer om KalmarCamp hos Joacim, Nicklas Jarnesjö och Johan [...]

  3. Kommentera





Vem är jag?

Nicklas Jarnesjö är det som driver denna blogg och jag är 23 år och bor på i ett hus på landet två mil söder om Kalmar. Jag skulle presentera mig själv som student, webbutvecklare & egen företagare. Jag sitter med mitt företag WebReady Solutions inne i Kalmar på ett kontor som jag delar med två konkurrerande företag.

Dailyphoto - 10 mars

Nicklas Jarnesjö

Sitter med skolarbete som innebär adminsystem för vårat PHPramverk

@jarnesjo på Twitter

  • Anmälde mig precis till föreläsning med Urban Gattzén - "Chanser får man inte, det tar man!"

    3 timmar sedan

  • Google Reader 0 new item

    8 timmar sedan

  • Nytt i Readern: http://www.catswhocode.com/blog/

    9 timmar sedan

  • Dagens tips när du ska skapa bilder snabbt för en design. http://dummyimage.com/

    9 timmar sedan

  • "Hade SJ haft hand om tågen under 2:a världskriget så hade förintelsen aldrig ägt rum"

    21 timmar sedan

  • @BaronOfSweden haha nu var du för snabb på saker och ting igen :)

    21 timmar sedan

  • Senap och ketchup? #championsleague

    21 timmar sedan

  • "Cute Clock FREE" är en riktigt nice app om man har iPhonen i en dock.

    1 dag sedan

  • +1 RT @BaronOfSweden: Hur många har hört uttrycket "Hälta hälta 60-40 fördel mos" ?

    1 dag sedan

  • @lauhakari haha. Undra vad jag snackar om i slutet? 7 meter på bred Kalmarritiska.

    1 dag sedan

Jarnesjö på Gowalla

Nautilus Gym
7:25 am March 9, 2010
Villa Jarnesjö
5:17 pm March 8, 2010
WebReady Solutions
12:35 pm March 8, 2010
WebReady Solutions
10:25 am March 7, 2010
Maxims Livs
10:06 pm March 6, 2010

Läs värt

Gjorda hemsidor

Kategorier